srijeda, 4. veljače 2015.

Bubrezi




BUBREZI su parni organi i smjšteni su u zadnjem dijelu trbušne šupljine. Lijevi bubreg je smješten nešto više od desnoga zbog položaja jetre na desnoj strani. Bubrezi su veličine stisnute šake i teški oko 150 grama. Ako bismo odrasli bubreg disecirali po dužini vidjeli bismo da se njegovo tkivo može grubo podijeliti na dva dijela i to: površinski dio koji je označen kao kora (cortex) i unutarnji dio koji je označen kao srž (medulla). Srž je specifične građe jer se sastoji od bubrežnih piramida koje se ulijvaju u bubrežnu čašicu koja se ulijeva u mokraćni kanal. Mokraćni kanal polazi iz oba bubrega i na kraju se završava u mokraćnoj bešici. Bubreg je jako dobro prokrvljen, što znači da ima vene koje dovode krv u bubreg koja treba da se filtirira, te arterije koje odvode filtriranu krv. Dio bubrega iz kojeg polazi mokraćni mjehur, te bubrežna vena i arterija naziva se hilum.

Osnovna jedinica bubrega je nefron, a to je sustav kanala u kojemu se odvija filtracija, odnosno cijeli sustav prečišćavanja krvi. Svaki bubreg u svojoj strukturi ima oko milijun nefrona. Glavni dio nefrona je Bowmanova čahura ili glomerul koja je jako dobro prokrvljena i u kojoj se vrši glavnina filtracije. Osim ove strukture nefron izrađuje sustav kanala kroz koje prolazi filtrat. Jedan od uočljivih dijelova nefrona jeste Henleova petlja, to je struktura koja povezuje dva sustava kanala. Jedan od tih sustava je descedentni kanal, a drugi je ascedentni. Descedetnim kanalom  teče primarni filtrat, odnosno primarna mokraća. U njoj se najavećim dijelom nalazi voda koja je neophodna za normalan rad organizma. Ova voda ne ulazi u ascedentni sustav kanala, jer se ona ponovno mobilizira i vraća u organizam. Taj sustav se naziva reapsorpcija. Ostali elementi kao što su amonijak npr. izbacuje se iz organizma. Oni preko Henleove petlje dospijevaju u ascedentni sustav kanala (sekundarna mokraća), te na kraju u sabirni sud. Odatle preko kanala bubrežne čašice ulaze u mokraćni kanal i preko njega dospiju u mokraćni mjehur. Dakle, možemo reći da su osnovne dvije zadaće bubrega bubrežna filtracija i bubrežna reapsorpcija. Bubrezi su vrlo važni i za regulaciju krvnog pritiska. Kada je krvni pritisak veći bubrezi će filtrirati više vode, odnosno izbacit će višak tekućine iz organizma kako bi se krvni pritisak vratio u normalno stanje, u suprotnom, bubrezi će odavati manje vode ako je krvni pritisak previše nizak.


1 komentar:

  1. Da li želite da prodate bubreg? ili Tražite priliku da prodate svoj bubreg za novac zbog finansijskog prekida i ne znate šta da radite, onda nas kontaktirajte danas i mi ćemo vam ponuditi dobar iznos za vaš bubreg. Moje ime je (Doktor Elvis Whyte) sam frenolog u našoj bolnici i specijalizirao se za operaciju bubrega i bavimo se kupovinom i transplantacijom bubrega sa živim odgovarajućim donatorom. Kontakt Email: doctorelviswhyte@gmail.com ili whatsapp +2347083629144 za više informacija

    OdgovoriIzbriši